Frakcje

Wolni Stalkerzy

Ludzie, którzy przybyli do Zony z wielu powodów. Mogła to być chęć przeżycia przygody, odkrywania nieznanego, wzbogacenia się albo próba rozpoczęcia nowego życia z „czystym kontem”. W większości przypadków motywem były wszystkie te czynniki. Stalkerów charakteryzuje przede wszystkim niezależność i niechęć do jakichkolwiek zasad narzucanych z góry. Wolni stalkerzy nie są wrogo nastawieni do żadnej z grup ani do siebie nawzajem. Koncentrują się oni na poszukiwaniu cennych rzeczy, przemierzaniu Zony oraz pozwalają na to samo wszystkim innym ludziom w Strefie.

Wymagania:

 • Widoczne elementy ubioru cywilnego w postaci płaszcza, skórzanej kurtki, bojówek, kominiarki, bluzy itp. w kolorze innym niż czarny;
 • Dozwolone elementy umundurowania w stopniu minimalnym (tylko bluza/marynarka lub tylko spodnie);
 • Dozwolona konsultacja z organizatorem w razie pytań, problemów.

Zdjęcie poglądowe:

Naukowcy

Z racji, iż strefa w granicach Polski jest tworem ogólnie nowym i jeszcze nie poznanym, obecność naukowców jest jak najbardziej zrozumiała i potrzebna. Naukowcy sami w sobie nie są zagrożeniem dla kogokolwiek. Ich misją jest badać, poznawać i oczywiście zbierać wszelkie informacje na temat „gorącego miejsca”. Jednak przez swoją neutralność oraz z racji częstego posiadania ciekawych płodów STREFY są narażeni na napaści ze strony innych osób przebywających w ZONIE oraz mutantów. Jedynie wojsko, jako jednostka również rządowa ma do nich podejście neutralne i ich nie atakuje. Jednak inaczej mają się sprawy z ich ochroną. Naukowcy, kiedy wychodzą w teren, przez właśnie fakt neutralności i posiadania cennych okazów, muszą wynajmować ochronę. To od nich zależy, kogo i ile osób zatrudnią na eskapadę. Oficjalnie ich prace sponsoruje kraj z jakiego pochodzą, dlatego powód dobrego kontaktu ze stalkerami a przede wszystkim z Barmanem pozostaje tylko w sferze domysłów. Wyruszający w teren naukowcy muszą mieć na sobie strój ochronny, przynajmniej w kategorii OP -1, maskę p. gaz, pojemnik na zbiory oraz apteczkę. Najczęstsza liczba naukowców przebywających w danym czasie w polskiej strefie kwarantanny wynosi dwie osoby. Sami układają sobie grafik przebywania w terenie. Na dzień 14 – 20 czerwca 2010 roku są wyznaczone 3 strefy badań.

Wymagania:

 • Kombinezon OP-1;
 • Maska przeciwgazowa;
 • Dopuszczalna jedynie krótka broń palna (pistolet) i krótka broń biała (nóż, pałka);
 • Nie jest wymagane ciągłe noszenie ubioru ochronnego przez cały okres trwania LARP’a (np. podczas pobytu w barze), jednak wymagane jest jego posiadanie;
 • W trakcie nieużywania wyposażenia ochronnego, wymagane jest noszenie ubioru wolnego Stalkera;
 • Dozwolona konsultacja z organizatorem w razie pytań, problemów.

 

Zdjęcie poglądowe:

Bandyci

Nie ciesząca się zbyt dużą popularnością w Zonie. Zrzesza kryminalistów w całej Strefie, nie stosują się oni do jakichkolwiek kodeksów lub praw moralnych. W większości przypadków Bandyci nie zawracają sobie głowy pomaganiem innym ani współpracą, są wrogo usposobieni do wszystkich innych frakcji w Zonie, nastawieni na zysk, zawsze są gotowi wykorzystać okazję do zabicia lub okradzenia kogoś. Bandyci mają wiele mocnych stron jako frakcja, potrafią bardzo skutecznie współpracować, dlatego też nawet niewielkie gangi mogą okradać dziesiątki Stalkerów. Władza we frakcji bandytów jest scentralizowana, ale poszczególni gangsterzy walczą ze sobą o wpływy oraz przywództwo. Podstawową motywacją Bandytów do działania w Zonie jest chęć bogacenia się oraz unikania odpowiedzialności. Bandyci w swojej idei zawsze będą próbowali przejąć kontrolę nad danym terytorium i wymuszać haracze od Stalkerów, którzy na nie wejdą, co musi w praktyce oznaczać walkę z wszystkimi Stalkerami, którzy myślą inaczej niż Bandyci. 

Wymagania:

 • Czarne, widoczne elementy ubioru cywilnego w postaci płaszcza, skórzanej kurtki, bojówek, kominiarki, bluzy itp;
 • Dozwolony strój stylizowany na „rosyjskiego Gopnika”;
 • Dozwolone elementy umundurowania w stopniu minimalnym (tylko bluza/marynarka lub tylko spodnie);
 • Dozwolona konsultacja z organizatorem w razie pytań, problemów.

Zdjęcie poglądowe:

Wojsko

Obecność przedstawicieli rosyjskiej armii wynika na mocy porozumienia międzynarodowego miedzy Polską a Federacją rosyjską. Rosja, nie bez oporów i typowego dla siebie …zaprzeczaniu sensu zaprzeczania… przyznała się do prawdopodobieństwa powstawania „gorących miejsc” z ich powodu i zaproponowała wspólne działania w ramach rozwiązywania problemu. Oczywistym jest że takie nastawienie wynika z chęci poznania zjawiska oraz dalszego jego badania. Dlatego w „wątpliwy ” sposób uznając suwerenność danego kraju wysyła tam swoje doborowe jednostki oficjalnie w ramach ochrony swoich rezultatów badań w niebezpiecznym terenie. Jednak obserwując działanie SPECNAZ’u w tym terenie jasno pokazuje, że ich działanie jest nastawione na ochronę wiedzy i eliminacji wszelkich możliwych i prawdopodobnych wycieków na temat STREFY. Brutalność rosyjskich żołnierzy jest bardzo znana i powoduje efekt zwrotny.

 • Jest to frakcja NPC podlegająca pod organizatorów LARP’a;
 • Niegrywalna dla uczestników.

Zdjęcie poglądowe:

Mutanty

 • Jest to frakcja NPC podlegająca pod organizatorów LARP’a;
 • Niegrywalna dla uczestników.